O sortimentu » O Orijen » Žádné rostlinné oleje
Orijen - žádné rostlinné oleje

Psi a kočky jsou masožravci, takže nebude žádným překvapením, že živočišné tuky - nikoliv rostlinné, jsou nezbytné pro jejich špičkové zdraví.

Jako masožravci jsou psi a kočky biologicky adaptováni na trávení a zpracovávání živočišných tuků. Živočišné tuky jsou nezbytné pro psy a kočky, poskytujíce jim koncentrovaný zdroj energie a biologicky důležitou funkci ohledně poskytování izolace, vitamínů, esenciálních mastných kyselin a mechanické struktury každé buňky.

Na rozdíl od lidí psi a kočky netrpí problémy s cholesterolem nebo srdečními onemocněními způsobenými vysokou hladinou živočišných tuků. Psi a kočky velmi účinně tráví živočišné tuky, což přispívá k jejich zdravé kůži a srsti, zdravému fungování imunity, regulaci procesu spalování a prenatálnímu vývoji.

Jak lidé potřebují nějaké sacharidy pro získávání energie a výdrž, tak masožravci potřebují tuk na vytváření glukózy a pro rozvoj vitality. I když obojí, tuky i sacharidy, poskytují energii, v těle psa nebo kočky fungují velmi odlišně. Živočišné tuky jsou stravitelné v poměru 95% a jsou oproti sacharidům nezbytnou součástí přirozené stravy.

Stejně jako v případě proteinů nejsou tuky vytvořeny všechny stejně a výrazně se liší ve své struktuře a kvalitě.

Esenciální mastné kyseliny

Tuky obsahují esenciální mastné kyseliny ( EMK ) - jsou to mastné kyseliny, které si tělo neumí samo vytvořit. Musí tedy být obsažené ve stravě a jsou prospěšné zdraví. Konkrétně dvě mastné kyseliny jsou důležité pro psy a kočky: omega-6 neboli kyselina linoleová ( nachází se v živočišných zdrojích jako jsou kuřecí, vepřové a hovězí ) a omega-3 neboli kyselina linolenová, která se běžně nachází v rybách a ve lněném semínku.

Jak se více a více lidí dozvídá o důležitosti omega-3 mastné kyseliny ve své stravě, tak někteří chápou odlišnosti mezi druhy omega-3 a jejich zdroji. Jsou dvě primární kategorie omega-3 mastných kyselin z rozdílných zdrojů, živočišné a rostlinné:

  1. EPA (Eicosapentaenoic acid) a DHA (Docosahexaenoic acid) se nachází ve zvířecích orgánech jako jsou mozek a játra a v rybách z chladných vod
  2. ALA (Alpha linolenic acid) se nachází v rostlinách jako třeba ve lnu.

Rozdíl mezi omega-3 z živočišných zdrojů ( DHA a EPA ) a z rostlinných zdrojů ( ALA ) je důležitý. EPA a DHA omega-3 mastné kyseliny jsou považovány za aktivní formu, což znamená, že jsou připraveny na vstřebání v těle.

Extrahována z rostlin jako jsou len nebo řepka, je ALA neaktivní formou omega-3, která není využívána psy nebo kočkami. Aby mohla být ALA využita v těle psa nebo kočky, musí být nejdříve přeměněna na EPA nebo DHA, což je proces, pro který nemají masožravci jako psi a kočky potřebné enzymy.

Přestože renomované zdroje jako American Journal of Clinic Nutrition uvádí, že omega-3 mastné kyseliny z rostlin ( ALA ) mají pro psy a kočky jen malou nutriční hodnotu, běžní výrobci krmiv hojně pokračují v používání slunečnice, lnu, kokosového a řepkového oleje, vzhledem k jejich nižším cenám a delší skladovací životnosti.