Psi a kočky se vyvinuli jako masožravci, tak proč tak mnoho krmiv obsahuje tak vysoké množství obilovin?
Odpovědí je levná a dostupná surovina
Psi jedí maso a tuky po tisíce let a je tomu méně než sto let, co jedí obiloviny a škroby.
Obiloviny se poprvné objevily v krmivu před 70-ti lety, kdy zákazníci byli mnohem méně vzdělaní ohledně výživy pro čtyřnohé mazlíčky než nyní a chtěli komfort ve formě krmiva baleného v pytli. Výrobci krmiv byli schopni snížit cenu za použití levných kalorií z obilovin a jejich vedlejších výrobků.
Zatímco obiloviny jako je např. rýže nebo pšenice poskytují levné kalorie, jejich vysoký obsah sacharidů a vysokoglykemické vlastnosti způsobují kolísání hladiny cukru v krvi, což vede ke zvýšení tělesného tuku, cukrovce a velkému množství dalších zdravotních problémů.
Pravdou je, že kočky a psi jednoduše nejsou vyvinuti k zpracování velkého množství obilovin obsažených v běžném dnešním krmivu a jsou stvořeni k získávání své energie ze zpracovávání proteinů a tuků.
Tak proč jsou tyto suroviny v dnešním krmivu pro psy a kočky stále přítomné?
Široce praktikován dnešními běžnými výrobci krmiv, tradiční "sacharidově-obilovinný" přístup k psímu a kočičímu krmivu tu pravděpodobně zůstane s nízkými náklady na obiloviny, které ve spojení s okamžitou dostupností a s nízkými skladovacími a dopravními náklady poskytují značné úspory a zvýhodnění výrobcům krmiv. Rádi bychom věděli, co si o tom myslí psi a kočky.